[ Kapat X ]
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Beni Hatırla    


[ Üye olmak için tıklayın ]
Şifrenizi hatırlamıyorsanız tıklayın
 
 
Üye Girişi
Tricone Matkaplar

Bit seçimi yaparken düşük fiyat, uzun ömür, yüksek delme hızı ve düşük delik delme maliyeti göz önünde bulundurulan ilk kriterlerdir. Çelik dişli bitlerin kullanılması isteniyorsa bit seçimi için en önemli unsur delme işleminin yapılacağı formasyonun özellikleridir. Çalışılacak formasyonun özellikleri göz önüne alınarak seçim yapılması durumunda  verim ve maliyet açısından çok büyük  kazançlar sağlandığı görülmüştür.

Yumuşak Formasyonlarda Tricone Bit Seçimi

Kum, kalsit, kil ve şist gibi yumuşak formasyonlar da çelik dişli, hafif, uzun, ince, güçlü dişli ve derinliklere kolayca nüfuz edebilen bitler kullanılır. Kum, kalsit, kil gibi yumuşak formasyonlar sert formasyonların içinde damar veya katman olarak bulunabilir. Bu tür formasyonlar da bit seçimi yapılırken en sert formasyona göre bit seçilir.

Çelik dişli bitlerin dişlerinin geometrisi de maksimum düzeyde kazı yapabilecek şekilde olmalıdır. Her marka kendi üretimine  göre bu dişlere çeşitli isimler vermiştir. Bu dişlerin teknik özelliklerine bakarak seçim yapılmalıdır.

Delinecek deliklerin uzunluğu ve delik delme hızı da bit seçiminde önemli bir etkendir.

Eğer dişler de bir kırılma meydana gelirse bu matkabın formasyonu delerken zorlandığının, hızının ve ağırlığının fazla geldiğinin göstergesidir. Bu nedenle maliyet ve çalışma verimi açısından formasyonla uyumlu bitler seçilmelidir.

Yumuşak formasyonlarda kullanılan çelik dişli bitler de, bit yarı çapı başına 450kg ile 1350 kg kadar bir ağırlık binmelidir. Bu bitlerin dönme hızları ise 120- 170 devir/ dk olmalıdır.

Orta Sertlikteki Formasyonlarda Tricone Bit Seçimi

Orta sertlikteki formasyonlarda düzenli dolaşım sağlayan çelik dişli bitler kullanılır. Bu bitlerin dişlerinin formasyon aşındırıcılığının ya hiç olmaması yada orta seviyede olması gerekir.

Bu tür formasyonlarda kullanılan çelik dişli bitlerin diş aralıkları daha sıkıdır. Bu nedenle aşındırıcı formasyonlar da rahatlıkla kullanılabilirler.

Sağlam kayaçları delerken bit ağırlığı etkili olmaktadır. Aynı şekilde bu tür zor formasyonlar da dönme hızının da yüksek olması gerekir.  Ancak kırıklı formasyonlarda dönme hızına dikkat edilmelidir.

Orta sertlikteki formasyonlarda kullanılan çelik dişli bitlerde, bit çapı başına 450 kg ile 2250 kg kadar ağırlık binmelidir. Bitlerin dönme hızlarının da 60- 100 devir / dk olması gerekir.

Sert Formasyonlarda Tricone Bit Seçimi

Sert formasyonlarda aşındırıcı malzemeye  dayanıklı düzenli dolaşım sağlayan çelik dişli bitler kullanılmalıdır. Formasyonların cinsine göre çelik dişli bitlerin özellikleri de değişmektedir.

•             Dolomit gibi kayaçlar da düşük aşındırıcılık ve yüksek basınç dayanımı olan çelik dişli bitler,

•             Dolomit ve trap rock cinsi kayaçlarda yüksek basınç dayanımlı ve yüksek aşındırıcılık özelliği olan çelik dişli bitler,

•             Kuvars ve bakır gibi sert mineraller içeren formasyonlarda  ise yüksek aşındırıcılıkla birlikte orta düzeyde basınç dayanımı olan çelik dişli bitler,

Tercih edilmelidir.

Sert formasyonlarda kullanılan çelik dişli bitler yumuşak ve orta sert formasyonlarda kullanılan çelik dişli bitlere göre matkap dişleri daha sık aralıklı olup daha ağır bir yapıya sahiptirler.

Sert formasyonlarda kullanılan çelik dişli bitlerde, bit çapı başına 1800 kg ile 3150 kg kadar ağırlık binmelidir. Ayrıca bitlerin dönme hızlarının da 40- 80 devir / dk olması gerekir.Ekleyen: editör
Yorum:(1) | Okuma:(5658) | 21/05/2011 - 11:56
Arkadaşına gönder
Yorumlar
Kayen Sondaj Atlas Copco Ürünleriyle Sizlere En Uygun Çözümü Sunar.

Gökçen Çakır | (0 puan) | 2016-01-04 15:07:54Bu sayfaya yorum yapmak için lütfen üye olunuz.


 
Facebook Grubumuz
Twitter Sayfamız