[ Kapat X ]
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Beni Hatırla    


[ Üye olmak için tıklayın ]
Şifrenizi hatırlamıyorsanız tıklayın
 
 
Üye Girişi
Köylülerden Kimyasal Atık Eylemi
Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de kapatılan maden ocağının zehirli kimyasal atıklar için depo olarak kiralanacağı iddiaları köylüleri ayağa kaldırdı. Köydeki eyleme AK Parti, MHP, CHP ve Saadet partisi ile çok sayıda sivil toplum kuruluşları destek verdi. CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça da parti teşkilatıyla geldiği Odaköy'de eyleme katılarak köylülere destek oldu. Havutça, bölgede zehirli atık deposu yapılanmasına izin vermeyeceklerini bunun için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti.

Dursunbey Odaköy'de Şentaş madenciliğe ait maden ocağının atık tesisine çevrilmek istenmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Geçtiğimiz günlerde işadamı Erharn Ortaköylü ile görüşme yapan sivil toplum kuruluşları bu görüşmede istedikleri sonucu alamayınca bugün Odaköy köy meydanında eylem yaptı. Köye siyasi bir rant amacıyla gelmediklerini vurgulayan milletvekili Namık Havutça, "Buraya siyasi bir rant için gelmedik. Diğer partili arkadaşlarımız ile birlikte olup bu tesisi buraya kurdurmayacağız" dedi.
Köy meydanına toplanan yüzlerce köylü işadamı Erhan Ortaköylü'ye ateş püskürdü. Odaköylü kadınlar ve anneler, daha önce kömür madeninde yaşanan grizu patlamaları ve diğer kazalar sonrası dul kaldıklarını, gelinlerin eşsiz, annelerin evlatsız kaldığını, şimdi de kendilerinin zehirlenerek öldürüleceklerini söyleyip tepkilerini dile getirdiler. Sivil toplum kuruluşları da öğleden sonra köyde bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı. Jandarma köyde geniş güvenlik önlemleri aldı. Köylü kadınlar, çocuklar ve bir çok vatandaşın çeşitli dövizler açtığı basın bildirisinde yapılması planlanan atık tesisine büyük tepki gösterildi. STK'ların basın sözcüsü İsmail Mert'in okuduğu basın açıklamasında, "Zehire hayır", "Atığa hayır", "Kimyasal atık istemiyoruz" şeklinde sloganlar atıldı. Odaköylü Zahide İnce isimli kadın, bu madende biricik oğlunu (Ali İnce) kaybettiğini, oğlunu buraya feda ettiğini, gelinin dul kaldığını söyledi. Zahide İnce, "O madeni katı atık deposu yapacağına, zehir doldurup bizi öldüreceğine, bizi oraya atıp üzerimize toprak yığsın daha iyi" dedi.

Odaköy'deki eylemde bir konuşma yapan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduğu soru önergesini vatandaşlar ile paylaştı. Basın bildirisinin ardından köyde bulunan bir bakkalda toplanan siyasi partilerin başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, köy muhtarı ile birlikte durum değerlendirmesi yaptı. AK Parti ilçe yöneticisi Mustafa Turhan, partisinin köylülerin arkasında olduğunu, milletvekilleri ve il genel meclis üyelerinin gerekli çalışmayı yaptıklarını söyledi. CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça da konuyu TBMM gündemine önümüzdeki hafta taşıyacağını, iktidar ve muhalefetin istemediği bir olayın asla yapılamayacağını vurguladı. 
Köylüler verilen destek ve gösterilen ilgi için teşekkür ederken, bunun sürmesini, kimyasal atık deposu girişiminin sona erdirilmesini, ellerinden gelen mücadeleyi vereceklerini ifade ettiler. Saatler süren eylem olaysız şekilde sona erdi.Kaynak: www.tumhaber.com.tr
Ekleyen: editör
Yorum:(0) | Okuma:(3779) | 30/04/2012 - 12:41
Arkadaşına gönder
YorumlarBu sayfaya yorum yapmak için lütfen üye olunuz.


 
Facebook Grubumuz
Twitter Sayfamız