[ Kapat X ]
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Beni Hatırla    


[ Üye olmak için tıklayın ]
Şifrenizi hatırlamıyorsanız tıklayın
 
 
Üye Girişi
Emülsiyon Tipi Patlayıcılar

Suya dayanıklı AN esaslı patlayıcı madde üretebilme çabaları sonucu yeni nesil emülsiyon patlayıcılar gündeme gelmiştir.  Genelde organik veya mineral yağların çok büyük bir yüzdesi, su içinde çözünmezler.  Ancak özel katkı maddeleri aracılığı ile emülsiyon haline getirilebilirler. 

Emülsiyonlar iki türde oluşurlar; birinci türde, esas ortamı su oluşturur ve yağ zerrecikleri bu ortam içerisinde bulunur (su içinde yağ emülsiyonu).  İkinci türde ise esas ortam yağdan oluşur ve su zerrecikleri bu ortam içerisinde bulunur (yağ içinde su emülsiyonu).

Yüksek konsantrasyondaki AN su çözeltisi, (Solüsyon Fazı) yakıt olarak kullanılan değişik yağlarla (Yakıt Fazı) belirgin oksijen dengesi sağlanacak ölçeklerde karıştırılırlar. Karışım içerisine emülsiyonun  cinsine göre  katalizörler katılır. Bunlar suya mükemmel dayanıklı bir karışım haline gelirler.

Emülsiyonlar kapsüle duyarlı ve duyarsız olarak üretilirler. Kapsüle duyarsız olanlar delik içerisine özel araçlarla pompalanabilir veya kartuşlanarak  deliğe şarj edilirler.

Kapsüle duyarlı ürünlerde kayaç yapısına göre değişik formülasyonlarda  enerjilerini arttırmak için gereken yüzdelerde alüminyum tozu da katılabilmektedir.

İnfilak hızı çapa bağlı olarak 4500-6200 m/s, yoğunluğu 1.10-1.35 g/cm3 arasında değişmekte ve çok iyi suya dayanıklılık özelliği göstermektedir. Bu özellikleri uzun süre depolanması ile değişmez. Deliklere şarj edilen patlayıcı özelliğini kaybetmeden aylarca durabilir, bu da üretim planlamasında büyük esneklik sağlar. İyi kaya kırma özelliği ve yüksek patlama hızı sayesinde patlatma deliklerinde ANFO’ nun altına dip şarj olarak da kullanılır.

Emülsiyon tipi patlayıcılar deliklere tam olarak doldurulabildikleri için patlatma anında şok dalgası kaya ile tam temas içindedir. Bu da kırılmanın çok verimli olmasına neden olur. Özellikle orta sertlikteki ve sert kayaçlar için ideal bir patlayıcı cinsidir.

Gerek kapsüle duyarlı gerekse duyarsız emülsiyonlarda kayaç yapısına göre çok değişik ürün çeşidi ortaya koymak mümkün olabilmektedir. Bu da emülsiyonların nitrogliserin bazlı ürünlere karşı emniyeti yanı sıra  ürün çeşitliliği yönü ile de üstünlük sağlamaktadır.


Kaynak: Köse H., Şimşir F., Onargan T., Yalçın E., Konak G., Kızıl M.S., Açık İşletme Tekniği, DEÜ Mühendislik Fakültesi Yayınları İzmir, 2001, EDİTÖR
Ekleyen: editör
Yorum:(0) | Okuma:(8661) | 16/04/2011 - 14:21
Arkadaşına gönder
YorumlarBu sayfaya yorum yapmak için lütfen üye olunuz.


 
Facebook Grubumuz
Twitter Sayfamız