[ Kapat X ]
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Beni Hatırla    


[ Üye olmak için tıklayın ]
Şifrenizi hatırlamıyorsanız tıklayın
 
 
Üye Girişi
Döner Delik Delme Makinaları

Döner Delik Delme Makinaları

Delme hızını artırmak ve bir çok formasyonda derin delme işlemini  yapmak için geliştirilmiş bir metottur.  Bu makinalar yumuşak ve orta sertlikte örtü tabakası ve cevhere sahip, büyük kapasiteli açık işletmelerde, geniş çaplı patlatma deliklerinde veya derin kuyu delmede kullanılır.

Dönerli sistemle delik delme yöntemi, çalışma prensibine göre 3 kısma ayrılır. Bunlar; sıyırarak, kırarak ve kitleyi keserek delmedir. Dönerli delme sisteminde baskı kuvveti ile matkap dönme sayısı en önemli faktörlerdir. Baskı kuvveti arttıkça delme hızı artmakta ve belli bir değerden sonra düşmeye başlamaktadır.

Dönerli delik delme makinalarında kayacın parçalanması için gerekli enerji, matkaba verilen ağırlık ve dönme hareketi ile sağlanır. Dönerli delik delme makinalarında delici eleman, hem döndürülür hem de belirli bir baskı kuvveti ile itilir. Bu işlem sonucu matkap, kayaçtan yonga kaldırarak ilerler. Matkap bir boru dizisinin ucunda yeraltına indirilir ve döndürülür. Dönerken üzerine gelen ağırlık etkisiyle ve dişleri aracılığıyla ile kayacı parçalar.

 

Döner delme işleminde önemli olan unsurlar;

 

·                    Delinen tabaka içinde matkabı döndürecek kadar yeterli tork

·                    Optimum ilerleme için matkap üzerine yeterli yükseklikte baskı uygulanması

·                    İlerleme sırasında oluşan kırıntıları delik dışına çıkarmak ve matkap ucunu soğutmak için yeterli miktarda üfleme havası

·                    Delinen kayaca uygun matkap tipinin seçimi ’ dir.

 

Dönerli delik delme sisteminde, baskı kuvveti ile matkap devir sayısı iki önemli faktördür. Baskı kuvveti arttıkça delme hızı artar ve belli bir değerden sonra düşmeye başlar. Optimum baskı kuvveti, delinen formasyonun özelliklerine, matkap cinsine ve kullanılan makinanın teknik özelliklerine göre değişir.

Devir sayısını arttırmakla delme hızının da arttığı tespit edilmiştir. Genellikle sert kayaçlarda yüksek devir sayısı ile çalışılır.

Dönerek delik delme yönteminde kullanılan çok değişik donanımlar vardır. Delme makinalarını yürüyüş takımları üzerine montaj durumuna göre 4 ana sınıfa ayırmak mümkündür.

1. Kamyon şasi üzerine monteli         3. Römork üzerine monteli

2. Paletler üzerine monteli                 4. Kızaklar üzerine monteli

 

Döner deliciler, bir çok açık işletmede, 102- 445 mm delik çapı arasında ve 50 metre derinliğe kadar patlayıcı deliği delebilmektedirler. Ayrıca çok çeşitli tip ve markalarda üretilen rotary delicilerin 1000 mm’den büyük çapta delik açabilen tipleri vardır. Genellikle portatif kuleleri olan rotary deliciler, kullandıkları enerji kaynağı açısından elektrikli, basınçlı havalı ve dizel olabilirler. Bu makinalar genellikle 50-300 devir/dak matkap devirlerine ulaşırlar ve dakikada 750 devire sahip olanları da vardır. Kule tertibatı ve motor gücüne bağlı olarak 500 m’ye kadar delik delebilirler.

Bu sistemde süreklilik vardır yani kayacın parçalanması ve kesintilerin yukarıya taşınması delme işlemine ara vermeden yapılmaktadır.Kaynak: Köse H., Şimşir F., Onargan T., Yalçın E., Konak G., Kızıl M.S., Açık İşletme Tekniği, DEÜ Mühendislik Fakültesi Yayınları İzmir, 2001, EDİTÖR
Ekleyen: editör
Yorum:(0) | Okuma:(3094) | 31/01/2011 - 19:30
Arkadaşına gönder
YorumlarBu sayfaya yorum yapmak için lütfen üye olunuz.


 
Facebook Grubumuz
Twitter Sayfamız